pühapäev, 29. mai 2011
Hõrk virsikukook
Olen seda kooki teinud ilmselt juba üle 10 aasta ja see ei ole kunagi ebaõnnestunud - ise olen rahul ja maitseb alati ka teistele degusteerijatele. Ilmselt kõneleb see iseenda eest!
Hõrk virsikukook
Põhi
100g võid
0,75 dl suhkrut
1 muna
1 tl küpsetuspulbrit
2,5 dl jahu
veidi soola
Kate
Suur purk virsikukompotti ( u 800g)
1 muna
0,5 dl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
2 dl hapukoort
Vahusta toasoe või suhkruga, sega hulka muna ja küpsetus pulbri-jahusegu. Määri ümmargune ahjuvorm võiga, kata vormi põhi ja ääred taignaga.
Nõruta virsikud ning lõika viiludeks, lao need (näiteks päiksekiirte kujuliselt) vormipõhja. Vahusta katte jaoks muna suhkruga, lisa vaniljesuhkur ja hapukoor. Vala kate virsikutele ning küpseta 200° juures u 30 min.
Allikas: toidutare.ee ja Pereköögi retseptivihik
Spinati-püreesupp
Teen seda spinatisuppi päris tihti. Tervele perele maitseb ja keegi ei küsi: "Kuhu supist liha jäi?". Muu hulgas kasutan seda dieettoiduna perioodidel, mil üritan taas paar kilo kaotada. Siis söön õhtuti köögiviljatoite, sh seda suppi siin.
Meriti spinati-püreesupp
Pisut võid või õli
1 hakitud sibul
500 g külmutatud spinatit
1 l puljongit (mina teen tavaliselt köögiviljapuljongi kuubikutest – 2 kuubikut selle koguse kohta)
2 õhukeselt viilutatud kartulit (kui ma ei viitsi jännata, siis lisan supi valmimahakkamisel pisut kartulipudru pulbrit paksenduseks)
2 dl piima
Soola, valget pipart (must pipar on ka ok, aga valge on parem)
Kuumuta sibulat, kuni on läbipaistev, lisa sulatatud spinat ja kuumuta valmimiseni (no mõned minutid). Sega vahepeal.
Vala puljong potti, lisa spinat ja sibul ja kartul. Keeda umbes veerand tundi.
Püreeri segu , vala potti tagasi, lisa piim ja kuumuta suppi kergelt (ära enam keeda). Ettevaatust- segu on paks – kui see keema hakkab, siis hullult pritsib. Pane igaks juhuks kaas peale, kui kuumutad.
Mugandatud raamatust "Peaaegu rasvatud toidud"
pühapäev, 8. mai 2011
Riisipaber ehk riisilehed kevadrullidena
Ostsin kunagi huvi pärast paki riisipabereid (riisilehti), et neist kevadrulle teha. Kevadrullide retsepti leidsin siit Aeda blogist. Tegin neist nii küpsetamata kui küpsetatud (friteeritud) kevadrulle. Küpsetamata kevadrullid (selliseid süüakse näiteks Vietnamis) on väga tervislikud ja üllatavalt maitsvad. Friteeritud variant ei vaja ilmselt üldse kommentaare. Igatahes - mõlemad versioonid tulid mõnusad ja tasuvad kordamist!
Kevadrullid riisipaberis (küpsetatud või küpsetamata)
2 porgandit
0,5 keskmist kapsast
1 suur punane paprika
0,5 porrut
1 tl riivitud ingverit
2 küüslauguküünt
(soovi korral 1 purk bambusevõrseid)
2 spl magusat tshillikastet
2 spl Tai kalakastet
1 spl austrikastet
pisut musta pipart
riisipaberit
u 0,5 l õli friteerimiseks, kui teed küpsetatud kevadrulle
serveerimiseks magusat tshilikastet (või mõnda muud kastet, mille retseptid leiad näiteks siit)
Haki köögiviljad peenikesteks ribadeks (u 3-4 cm pikad ja õhukesed). Kapsast peente ribade saamiseks võid kasutada juustunuga (juustuhöövlit) ja sellega kapsast õhukesi viilukesi tõmmata - nii saad need õhemad kui noaga lõigates. Ingver riivi peene riiviga või haki noaga hästi peeneks.Pane köögiviljad väikese õli sortsuga pannile ja woki neid mõned minutid. Seejärel lisa maitseained ja erinevad kastmed (tshillikaste, austrikaste, kalakaste).
Pane laiemasse anumasse (näieks madal ja lai kauss) vesi. Leota riisipaberit u 10-15 sek vees ja tõsta suurele taldrikule. Seejärel lisa wokisegu ja keera rulli. Kevadrullide kokkukeeramist näed näiteks sellest videost. Soovi korral friteeri rullid.
Kui soovid tervislikumat toitu, siis võid neid Vietnami kombel ka friteerimata kujul süüa - siis peaksid aga rullid kiirelt lauale jõudma, sest seistes muutub toores riisipaber pisut kõvaks ja nätskeks. Serveerimisel paku juurde magusat tshillikastet või mõnda muud kastet.
teisipäev, 3. mai 2011
Kana korma
Peale Zoozi blogist leitud kana karrit vürtsikate banaanidega olen provinud ka teisi India päritolu toite. Millegipärast arvasin alati, et neid on väga raske valmistada. Tegelikkuses aga selgus, et need õnnestuvad kodus sama hästi kui Tallinna India restoranides.
Siinolev korma tuli samuti maitsev, kuigi tunnistan ausalt, et Zoozi banaani-kana karrile jäi pisut alla (mulle väga meeldis banaanide magusus selles toidus). Siiski on ka juuresolev korma mõnus suutäis India toidu armastajale.
Kana korma
2 broileri rinnafileed või 3-4 kintsufileed (viimane jääb mahlasem)
1 punane tshillipipar
1 sibul
2 suurt küüslauguküünt
2 dl tomatipüreed
2-4 dl kookospiima
2 tl riivitud ingverijuurt
2 tl suhkrut
1 tl soola
2 spl õli
2 spl garam masalat (või 2 tl kurkumit, 1 tl vürtsküümneid, 1 tl koriandriseemneid, 0,5 tl kaneeli, 0,5 tl jahvatatud nelki)
(soovi korral purk nõrutatud kikerherneid)
Serveerimiseks basmati riisi ja hakitud koriandri lehti
Aja õli pannil kuumaks ja lisa maitseainesegu (garam masala), kuumuta seda pidevalt segades madalal kuumusel umbes 3 minutit. Lisa hakitud sibul, küüslauk ja tshilli (eemalda sellest enne tükeldamist seemned). Kuumuta taas umbes 3 minutit. Lisa broileritükid ning kuumuta veel paar minutit. Lisa tomatipüree, kookospiim, ingver, sool ja suhkur. Hauta madalal kuumusel kaane all umbes 15 minutit, kuni kanatükid on küpsed. Kui soovid lisada kikerherneid, kurna need ära ja lisa paar minutit enne toidu valmimist - muidu keevad need väga katki (ehk kui tahad katkikeenud kikerhernestega toitu, siis lisa need koos kookospiima ja tomatipüreega).
Serveeri basmati riisi ja koriandri lehtedega.
esmaspäev, 2. mai 2011
Pardisalat rucolaga
Leidsin poest pardifileed. No seda gurmeed ei saanud ma ometi kauplusse jätta, vaid tõin endaga koju kaasa. Otsustasin alustuseks (tegu on mu elu esimese pardiroaga) teha midagi lihtsat ja kerget. Nii sündiski minu enda fantaasia viljana järgnev salat (mis muuseas vägagi maitsvaks osutus). Eriti olin täna rahul pisut magusamapoolse salatikastme õnnestumisega (kaste oli samuti minu omalooming).
Pardisalat rucolaga
Salatisse
2 pardi rinnafileed (saabnäiteks Selverist)
Pisut soola, musta pipart, 2 tl mett
Pool karpi ruolat või rucola-lollo rosso segu
8 päikesekuivatatud tomatit õlis
Pisut melonit, apelsini või värsket kurki (ilmselt sobin ka kiivi)
Kaste
2 spl balsamicot
2 spl oliivõli (pool sellest võid asendada ka päikesekuivatatud tomatite purgist saadava õliga)
1 spl sulatatud mett
(soovi korral sorts konjakit)
Küpseta part vastavalt Ragne Värgi õpetusele, mille leiad siit. Enne fooliumisse panekut määrisin nahaga poolele veel kummalegi fileele ka ühe teelusikatäie mett, et liha magusam tuleks.
Kui oled pardi ahju pannud, valmista salati põhi. Rebi rucola (mul oli rucola ja lollo rosso segu) pisut väiksemaks ja aseta taldrikule. Peale pane umbes kolmeks või neljaks lõigatud päikesekuivatatud tomati tükid (mina panin kummalegi taldrikule 4 tomatit tükkidena). Võta melonist lusika või meloni pallide tegijaga mõned meloni tükid ja lisa salatile (need annavad mõnusat värskust ja pisut magusust, mis pardiga hästi sobib).
Sega kokku kaste. Mett on kõige lihtsam vedeldada mikrolaineajus. Ettevaatust, mesi kuumeneb seal väga kiiresti ja vaid mõnest sekundist piisab! Konjak on rangelt vabatahtlik. Minul juhtus kodus olema poolik pudel Hennesy konjakit ja see sobis igatahes väga hästi. Ilmselt teeb sama triki kenasti ära ka mõni brändi. Vala salat kastmega üle, serveeri ja naudi (soovitavalt klaasi punase veiniga)!
Eriti lihtne ja kiire tuunikalapasta
Tööpäeva õhtul saad kiire ja vägagi maitsva pasta valmis 10-15 minutiga ja ainetest, mis Su kodus ilmselt juba olemas on.
Kiire tuunikalapasta
Pool pakki meelepärast pastat (mul olid sarvekesed)
1 sibul
1 karp tuunikala vees või õlis
1 purk (400 g) purustatud tomateid
0,25 tl pitsamaitseainet või pisut basiiikut
Pisut soola ja musta pipart
(soovi korral veidi tshillit või magusat tshillikastet)
Pane makaronid soolaga maitsestatud vette keema ja keeda peaaegu pehmeks (u minut vähem, kui pakil soovitatud).
Prae samal ajal tükeldatud sibul pannil klaasjaks, lisa tuunikala, purustatud tomat ja kõik muu peale makaronide. Kui makaronid on keenud peaaegu pehmeks, kurna need ära ja lisa tomati-tuunikala segule. Lase veel umbes minut aega vaikselt podiseda, et makaronid tõmbaksid tomatikastet pisut endasse. Kui tundub, et pasta jääb veidi kuiv, siis lisa sorts vett. Ja ongi valmis!
pühapäev, 1. mai 2011
Martsipani-apelsini keeks
Ma ei ole keeksi küpsetanud vähemalt 3 aastat, kuna mul endal keeksivormi ei ole (see lihtsalt ei mahuks kuhugi ära). Kui aga viimati ema juures käsin, siis tuli millegipärast koogivormidest juttu ja märkasin seal ka keeksivormi. Laenasin selle enda kätte ja otsustasin ka kohe ühe hea keeksi küpsetada. Tahtsin midagi erilisemat kui rosinakeeks või marmorkeeks. Mul oli pisut sukaadi üle ja see vajas ärakasutamist. Mõrkja sukaadi kõrvale otsustasin kasutada magusat martsipani. Nii sündiski täiesti uus retsept - martsipani-apelsini keeks.
Martsipani-apelsinikeeks
125 g võid
2 muna
näpuotsatäis soola
300 g martsipani
1 apelsini koor ja mahl
3 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
Sega toasoe või munadega läbi, lisa sool. Riivi paar tundi sügavkülmas hoitud martsipan jämeda riiviga ja lisa taignale. Seejärel lisa apelsini mahl ja koor. Teine ja oluliselt lihtsam võimalus martipani lisamiseks on see: sulata martsipani mikrolaineahjus väikesel kuumusel 2-3 minutit, kuni see paisub ja on kuum ning lisa kuumale martsipanile apelsinimahl ja koor. Sega läbi ja vala saadud segu muna-või massi hulka. Viimasena lisa jahu ja küpsetuspulber.
(Apelsini koort ma sel korral mitte ei riivinud, vaid koorisin apelsini kartulikoorimisnoaga, kus on pilu sees - sobib ka juustu viilutaja - ja siis hakkisin saadud koored pisikeseks - nii jäid keeksi sisse kelmikad oraanzhid tükikesed.)
Küpseta u 190-kraadises ahjus u 35 min kuni keeks on pealt kergelt pruunikas ja tikuga proovides tainas tiku külge ei jää. Soovi korral kaunista glasuuriga (mina kaunistasin 200 g tumeda shokolaadi ja sukaadiga).
Porru-tomati pirukas kaerahelbepõhjal
See on üks imehea pirukas, mida võib netist ja Pereköögi retseptidest leida umbes sarnase retseptina "sügispiruka" nime alt. Olen seda teinud mitmeid kordi ja külalised alati väga kiidavad. Eriti mõnus on selle piruka juures krõbe kaerahelbepõhi, aga kahtlemata on veelgi suuremaks plussiks imekena välimus. Pirukat võib teha niis singiga (lihasööjatele) kui singita (taimetoitlastele) - maitseb ikka väga hea. Venna sünnipäeva puhul (kuna oli tulemas palju külalisi) tegin neid pirukaid kohe kaks tükki - ümmarguse ja kandilise.
Porru-tomati pirukas kaerahelbepõhjal
Põhi
100 g võid
0,25 dl õli
2,5 dl kiirkaerahelbeid
0,5 dl kaerakliisid
0,5 dl kartulitärklist
0,5 dl kartulipudru pulbrit (võib panna ka ainult tärklist või ainult kartulipudru pulbrit)
1tl küpsetuspulbrit
Näpuotsatäis soola
Paar spl külma vett
Kate
(soovi korral 100 g sinki, peekonit või küpsetatud kana tükikesi)
1 suurem porru
Pisut võid või õli praadimiseks
3 muna
200 g kodujuustu
2 dl (u 250 g) hapukoort
Pisut hakitud murulauku
1 tl soola ja pisut purustatud musta pipart
200 g kirsstomateid
Soovi korral peale pisut riivitud juustu (näiteks parmesani)
Sega toasoe või ja õli, lisa sellele sool ja pipar ning seejärel kuivained. Sega läbi. Lisa paar supilusikatäit vett ja sega veelkord läbi. Võid panna taigna täidise valmistamise ajaks külmkappi tahenema, et seda oleks pärast lihtsam vormi suruda. Suru tainas võiga määritud vormi põhja ja äärtele (seda on mugavam teha, kui kastad käed eelnevalt külma vette) ning küpseta seda 190 kraadi juures u 10 minutit.
Katte jaoks prae viilutatud porrulauk (ja sink või peekon) kergelt läbi (vaata oma porru tükid üle - need võivad olla mullased või liivased - vajadusel pese lõigutud tükikesed sõelal läbi, muidu jääb liiv hamba all krigisema). Pane porru (ja sink või peekon) eelküpsetatud piruka põhjale.
Klopi munad kergelt soola ja pipraga läbi, lisa hapukoor ja kodujuust ning murulauk. Vala segu porru (ja singi) peale. Kõige peale aseta tomatid. Kui Sul on väiksed kirss-tomatid, siis võid need pirukale panna tervena - võiksid teha neisse noaga väiksed täkked, et need küpsetamise ajal katki ei plahvataks. Suuremate tomatite korral lõika need enne pirukale panekut pooleks. Pane pirukas ahju ja küpseta u 190 kraadi juures u 25-30 minutit. Peale valmimist võid pirukale raputada veel pisut peenestatud murulauku.
Allikas: raamat "100 pirukat"
Tellimine:
Postitused (Atom)